Dijital Pazarlamada Kullanılabilecek 5 SEO İçerik Stratejisi​

Dijital dünyada içerik, marka itibarınızı arttırabilir veya bozabilir. Çevrimiçi iş başarısına giden yol, ilgi çekici, SEO dostu içerik stratejisiyle oluşur. Geçmişte, tüketicilere ticari güvenilirliği kanıtlamak için reklam tek başına yeterliydi. Günümüzde tüketiciler, işletmenizin söylediğiniz kadar harika olduğuna dair daha somut kanıtlar bekliyorlar. İşte burada içerik pazarlaması devreye giriyor. Bu popüler dijital pazarlama taktiği Markanıza olan ilgiyi artırmak ve marka otoritesi oluşturmak için bloglar, videolar ve sosyal medya gönderileri gibi çevrimiçi içerik oluşturmayı ve paylaşmayı içerir.

Bir kuaför, sektörün en iyisi olduğunu iddia eden bir dergi ilanı verirse, bazı insanlar iddiayı göründüğü kadarıyla kabul edebilir. Ancak aynı kuaför, İş halindeyken  kendisinin ilgi çekici bir videosunu yayınlarsa, yapabildiklerini icra ederse, insanlar onun uzmanlığına daha kolay ikna olacaklardır.

Daha fazla marka benimsedikçe içerik pazarlama önemli bir tanıtım taktiği olarak, içerik çığları dijital manzarayı kasıp kavuruyor. Bu bağlamda, kalabalığın arasından sıyrılacak ve markanızın gelişmesine yardımcı olacak bir içerik stratejisi geliştirmek her zamankinden daha önemli.

İçeriğinizin rakip içerik denizinde boğulmasını önlemek için arama motoru dostu olduğundan emin olun. Arama motoru optimizasyonu (SEO) abartılamaz.

İşte arama motoru sıralamalarında ter dökmeden tırmanacak 4 SEO içerik stratejisi.

1- Anahtar kelimelerle SEO’nun kilidini açın.

Web sitenizdeki içeriğinizin arama motoru sonuç sayfalarında veya SERP’lerde görünürlüğünü artıracak önemli, alakalı anahtar kelimeler kullanmaya çalışın. Anahtar kelimelerin içeriğinizde stratejik ve tasarruflu kullanımı, arama yapanların web sitenize veya yayınlarınıza etkileşiminde çokça yardımcı olacaktır.

Ama aşırıya kaçmayın. Anahtar kelime doldurma, yardım ettiğinden daha fazla canınızı yakabilecek sorunlu bir uygulamadır. Arama motorları (algoritmaları) anahtar kelime doldurmalarına alıştı ve aşırı doldurma tespit ettiklerinde, kara listeye maruz kalabilirsiniz.

Okuyucular da bunu anlayacak. İçeriğinize çok fazla anahtar kelime yerleştirmeniz okuyucu için tekrarlı, sıkıcı bir okuma yapar. Bunun yerine, içeriği taze tutmak ve okuyucuların dikkatini çekmek için doğal eşanlamlı kelimeler kullanmaya çalışmalısınız.

2- Başlık yazarken dikkat edin.

İçeriğiniz alakasız, orijinal olmayan bir başlıkla başlıyorsa, çoğu okuyucu bir sonraki başlığa geçecektir. İnsanların içeriğinize odaklanmasını sağlamak için, ikna edici olması sizi bir adaım öne atar. Başlık, kancanızdır.

SEO içerik stratejinizi hazırlarken eğlenceli, zeki ve düşündürücü olun. Ve yazınızın skandal veya sahtekâr olmadığından emin olun . Modern okuyucular harekete geçiyor ve tıklama tuzağıyla zamanlarını boşa harcamamayı iyi biliyorlar.

İçeriği arama için optimize etmek üzere başlıklarınızda alakalı anahtar kelimeleri kullanın, ancak yalnızca kelimeler doğal bir şekilde uyuyorsa. Anahtar arama terimleri zorunlu görünüyorsa, bunun yerine başlığınızda güçlü, eyleme geçirilebilir kelimeler kullanın.

3- İçeriğinizin net ve çekici olmasını sağlayın.

Son zamanlarda herhangi bir çevrimiçi içeriği beğendiniz mi, derecelendirdiniz mi veya paylaştınız mı? Sizi içerikle etkileşim kurmaya ne zorladı? Bilgilendirici miydi? Eğlenceli? Orijinal mi? İçeriğinizin çevrimiçi gürültüyü kesmesini istiyorsanız, onu taze ve çekici hale getirin.

Stratejinizi seyircinin kim olduğuna ve nasıl olasılıkla içeriğinizi okumaktadırlar bunu bir düşünün. Çağımızda mobilleşme gittikçe arttı, okumalarımızın çoğu çevrimiçi, hareket halindeyken ve kopuk bir şekilde gerçekleşiyor.

Bu nedenle, çevrimiçi içerik net, öz, ilgi çekici ve okunması kolay olmalıdır. Akıllara durgunluk veren çiçekli şeyleri bir sonraki romanınız için saklayın. Yazma stiliniz bilgilendirici ancak erişilebilir olmalı ve okuyucuyu tatmin etmelidir.

4- Linkleme

Web sitenizde düzenli olarak içerik yayınladığınızda, dahili bağlantıların stratejik kullanımı okuyucu deneyimini iyileştirebilir ve size büyük bir SEO desteği sağlayabilir. Örneğin, Yine bir kuaför arkadaşımız web sitesinde en son perma trendleri hakkında bir blog yayınlarsa, kendi sitesinde müşterilerin perma rezervasyonu yapabileceği sayfaya bağlantı verebilir.

Dahili bağlantı, SEO’nuzu geliştirmek için kolay ve anlaşılır bir taktiktir. Sayfa yetkisini ve sıralama gücünü web sitenize dağıtır. Dahili bağlantı ayrıca sitede gezinmeyi iyileştirir ve sitenizin mimarisini ve hiyerarşisini tanımlar.

Dış web sitelerinde yayınlama içerik stratejisi bir parçası ve  daha sonra da mümkünse bağlantılar sitenize geri dahil etmek de  akıllıca bir taktiktir.

5- Bir içerik takvimi oluşturun.

Düzenli olarak içerik yayınlıyorsanız, organize olmanız ve anlatının üstünde kalmanız gerekir. Her gönderi için biraz kafiye ve sebep olmalıdır. İşleri kontrol altında tutmanın en iyi yolu, bir içerik takviminin haritasını çıkarmaktır.

İlk olarak, enerjinizi hangi platformlara odaklayacağınıza karar verin. Kendi web siteniz başlamak için harika bir yerdir, ancak sosyal medya platformları ve diğer web sitelerinin bir karışımını da denemelisiniz.

Belki de her hafta web sitenizde derinlemesine bir blog yazısı yayınlayabilir ve ardından bu içeriği hafta boyunca yayınlanacak bir dizi kısa, hızlı sosyal medya gönderisine bölebilirsiniz. Hedef kitlenizi genişletmek için diğer web sitelerinde öne çıkabilecek içerikler de oluşturmalısınız.

 

Rekabetçi dijital ortamda içerik stratejisi kritiktir. SEO dostu içerik yazmaya yönelik bu beş stratejiyi takip edin. İçerik pazarlama çabalarınızda ileriye dönük artışları göreceksiniz.
LinkedIn üzerinden Paylaş
Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır..Gerekli alanlar işaretlenmiştir *