E-posta Pazarlamanızla Nasıl İkna Edici Olabilirsiniz?

Pazarlama amaçlı bir e-posta yazmak, bir arkadaşınıza veya iş arkadaşınıza e-posta yazmaktan farklıdır. Bir pazarlama e-postası oluşturduğunuzda, bilgi paylaşırsınız veya niyetle iletişim kurarsınız. Büyük olasılıkla, okuyucularınızı sunduğunuz bir ürün veya hizmete doğru yönlendirmeye çalışıyorsunuz. Aynı zamanda başka bir eylem şekli de olabilir.

Ancak bu, okuyuculara ne yapmalarını istediğinizi söylemek ile harekete geçmeleri için ilham vermek arasında ince bir denge gerektirir. Bunu başarmak için, dinleyicilerinize gerçekten değerli bir şey sunduğunuzu kanıtlayan özgün bir üslup gerektirir.

Kişiliğinizi Dahil Edin

Yazınızda kendinize karşı dürüst olmak, özgünlüğü ifade etmenin ve hedef kitlenizle doğrudan bir bağlantı kurmanın en iyi yollarından biridir. Bir işletme adına yazıyorsanız, markanın neyi temsil ettiğini düşünmeye çalışın.

Dürüst Konu Satırları Oluşturun

Yazınızda kendinize karşı dürüst olmak, özgünlüğü ifade etmenin ve hedef kitlenizle doğrudan bir bağlantı kurmanın en iyi yollarından biridir. Bir işletme adına yazıyorsanız, markanın neyi temsil ettiğini düşünmeye çalışın.

Ön Başlık Metninden Yararlanın

Konu satırı e-postanızın en önemli parçasıysa, ön başlık metni ikinci satırdır.

Ön başlık metni, ikinci bir konu satırı gibidir. Okuyucuyu e-postanızı açmaya ikna etmek için size ek bir şans veriyor. Bunu, özellikle mobil açık oranlarınızı artırmak söz konusu olduğunda, kendi avantajınız için kullanın.

Mesajınızı Tekrar Etmeye Hazır Olun

İdeal durum, alıcınızın ilk mesajınızdan sonra harekete geçmesidir. Ne yazık ki, bu e-posta pazarlamasının gerçeği değil. İstenilen sonuçları almak için birden fazla e-posta alabilir.

Gerçek şu ki, insanlar meşgul ve sizin işiniz onların önceliği değil. İnsanların harekete geçmek istememesi değil, sadece dikkatlerinin dağılması. E-posta pazarlama takviminizi belirli bir promosyonla ilgili kısa bir üç e-posta dizisini içerecek şekilde planlayın: bir duyuru, bir hatırlatma ve son bir şans.

Bu ipuçları, mükemmel e-posta için bir formül değildir. Bunun yerine, bir e-posta oluşturmaya nasıl yaklaşmanız gerektiği konusunda rehberlik ederler.

Her başarılı e-posta, hedef kitlesine yöneliktir ve her kitle farklıdır. Her durumda tek bir tekniğin işe yarayacağını düşünme tuzağına düşmeyin. Esnek olun ve bir alıcı olarak ne okumak istediğinizi düşünmeye çalışın.

LinkedIn üzerinden Paylaş
Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır..Gerekli alanlar işaretlenmiştir *